Viem, že každý recept začínam s tým, že toto jedlo je naše obľúbené, ale je to naozaj tak, že každé z týchto pokrmov máme radi. To je aj dôvod, prečo o nich píšem na blogu. Viem, že pre väčšinu z vás znie kombinácia karfiol s cícerom veľmi čudne, ale verte mi, je to perfektné jedlo! Miuška si istý čas vyžadovala, aby bol na večeru každý deň… Povedala: “Maminka, prosím, chcem cícer s karfiolom, budem variť ja, dobre?“ Recept je veľmi jednoduchý a rýchly (zvládne to aj moje trojročné dieťa, aj vaše sa môžu postarať o prípravu). Doma mám vždy pár plechoviek uvareného cíceru, pretože človek nikdy nevie, kedy moje zlatíčko dostane chuť na túto pochúťku. To isté platí aj o karfiole – vždy ho mám v chladničke. Dokonca aj keby tam nič iné nebolo, karfiol tam nájdete určite.
Ingrediencie
- 1 menší karfiol
- 1 hrnček cíceru (alebo plechovka uvareného cíceru z obchodu, ten sa už nemusí namáčať alebo variť)
- 1-2 PL olivového oleja
- soľ, korenie
- ½ citrónu
Postup
- Cícer zalejeme vodou a necháme cez noc v chladničke. Na druhý deň varíme v tlakovom hrnci asi 30 minút vo vriacej vode.
- Cícer scedíme a usušíme na papierovej utierke. Preložíme na plech s papierom na pečenie, pridáme na ružičky rozdelený karfiol, pofŕkame olejom, posolíme a pokoreníme podľa chute (pre menšie deti samozrejme korenie nepoužívame). Premiešame a pečieme vo vyhriatej rúre 20-25 minút pri teplote 200 stupňov Celzia.
- Hotový cícer s karfiolom pokvapkáme citrónom, trochou soli a môžeme podávať. Tento pokrm môže byť príloha k steaku, ale my to jeme ako chutnú, sýtu a zároveň ľahkú večeru.
TIP: Aby cícer nespôsoboval nadúvanie, mali by sme ho dobre prepláchnuť. Po namočení vodu zlejte a varte cícer v čistej vode. Po uvarení preplachujte tak dlho, kým sa prestane tvoriť pena. To isté platí aj pri kupovanom cíceri. Preplachujte, kým pena nezmizne.
Mirka, a ktorý repkovy olej odporucas? Vďaka?
Ahoj 🙂 nechcem tu robit reklamu konkretnej znacke, ale v obchode sa snaz vybrat co najkvalitnejsi 😀 Akurat zvazujem, ze urobim clanok speci len o repkovom oleji 🙂